مزایای هادی آلومینیوم نسبت به هادی هسته مسی


هادی های آلیاژ آلومینیوم نوعی هادی برق هستند که با استفاده از آلیاژ آلومینیوم به عنوان رسانا از طریق فرآیندی خاص تولید می شوند. در این نوع هادی ها از آلومینیوم به عنوان ماده اصلی رسانا استفاده می شود و عناصری مانند مس، آهن، منیزیم، سیلیکون، روی و بور به عنوان آلیاژ به آن اضافه می شود.

مزایای هادی آلیاژ آلومینیوم نسبت به هادی هسته مسی عبارتند از:

عملکرد رسانا بهبود یافته: به دلیل افزودن عناصر آلیاژ به آلومینیوم خالص، خواص مکانیکی رساناهای آلیاژ آلومینیوم در هادی های آلیاژ آلومینیوم به طور قابل توجهی بهبود یافته و مقاومت در برابر خم شدن، خزش (deformation under stress over time) و خوردگی افزایش یافته است. این امر می تواند برای کابل هایی که در معرض محیط های خشن یا حرکت مکرر قرار می گیرند، بسیار مهم باشد.

وزن سبک: رسانایی آلیاژ آلومینیوم 61.5 درصد مس و ظرفیت حمل جریان آن 79 درصد مس است. همانطور که از جدول مقایسه زیر مشاهده می شود، وزن هادی های آلیاژ آلومینیوم با ظرفیت حمل جریان تقریباً یکسان فقط 65 درصد هادی های هسته مسی است و هزینه کلی حمل و نقل و کارگر در هنگام نصب نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است.

ویژگیهادی آلیاژ آلومینیوم در مقایسه با هادی هسته مسی
رسانایی61.5% مس
ظرفیت حمل جریان79% مس
وزن65% مس
هزینهکمتر

قیمت پایین: ظرفیت حمل جریان هادی های آلیاژ آلومینیوم حدود 79 درصد مس است. هنگام جایگزینی هادی هسته مسی با ظرفیت حمل جریان یکسان با هادی آلیاژ آلومینیوم، به طور کلی مساحت مقطع هادی هسته مسی را 1.5 برابر افزایش دهید و هادی های آلیاژ آلومینیوم را انتخاب نمایید.

جدول مقایسه مزایای کابل های آلیاژ آلومینیوم و کابل های هسته مسی:

ویژگیهادی آلیاژ آلومینیومهادی هسته مسی
عملکرد رساناکمتر از هادی مسیبیشتر از هادی آلومینیومی
وزنسبک تر از هادی مسیسنگین تر از هادی آلومینیومی
قیمتپایین تر از هادی مسیبالاتر از هادی آلومینیومی
خوردگیمقاوم تر از هادی مسیکمتر مقاوم از هادی آلومینیومی
انعطاف پذیریبیشتر از هادی مسیکمتر از هادی آلومینیومی

ملاحظات مهم:

همانطور که در متن ذکر شده است، هادی های برق آلیاژ آلومینیوم و هادی های هسته مسی دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در حالی که آلومینیوم مزایای وزن و هزینه را ارائه می دهد، رسانایی آن در مقایسه با مس کمتر است. این بدان معناست که ممکن است برای دستیابی به همان ظرفیت حمل جریان، کابل‌های آلومینیوم ضخیم‌تر مورد نیاز باشد. هنگام انتخاب بین این نوع کابل ها، ضروری است که تمام عوامل، از جمله الزامات جریان، محدودیت های وزن و محدودیت های بودجه را در نظر بگیرید.

+منبع ترجمه:الکامهرکیمیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *