5 مزیت استفاده از مفتول آلومینیوم


در اینجا 5 مزیت مفتول آلومینیوم که باعث استفاده گسترده از آن در زمینه های مختلف می شود، آورده شده است:

مفتول آلومینیومی حاوی برخی عناصر آلیاژی مانند مس، آهن، منیزیم، سیلیکون، روی، بور و غیره است.

1. مقاومت خزشی قوی

مواد آلیاژی و فرآیند آنیلینگ تمایل “خزش” (مقاومت خزشی نشان ‌دهنده قدرت فلز برای تحمل فشاری است که در شرایط و یا در دوره زمانی خاص موجب گسیختگی ساختار فلز می ‌شود. مقاومت خزشی یکی از مقیاس‌ های اندازه‌ گیری مقاومت فلز در برابر تغییر شکل ناشی از خزش است و توان فلز برای تحمل حرکت و جابجایی میکرو ساختارها را نشان می ‌دهد.) هادی آلومینیوم را تحت گرما و فشار کاهش می دهد و مقاومت خزش را 300٪ در مقایسه با آلومینیوم خالص بهبود می بخشد و از مشکل شل شدن ناشی از جریان سرد و خزش جلوگیری می کند. علاوه بر این، هادی آلومینیوم 33٪ انعطاف پذیری بیشتر از مس، 40٪ کشش کمتر، ایمن تر و قابل اعتمادتر است، به دلیل افزودن مواد مخصوص و فناوری پردازش خاص. همچنین حتی در صورت اضافه بار و گرم شدن بیش از حد برای مدت طولانی، اتصالی پایدار را تضمین می کند.

2. ظرفیت تحمل وزن خود قوی

آلیاژهای آلومینیوم استحکام کششی آلومینیوم خالص را بهبود می بخشند. ظرفیت تحمل وزن مفتول آلومینیوم معمولاً بر حسب حداکثر بار قابل تحمل قبل از شکستن یا تغییر شکل بیان می شود.

به طور کلی، مفتول آلومینیوم استحکام کششی کمتری نسبت به سیم مسی دارد، به این معنی که می تواند وزن کمتری را برای یک قطر مشخص تحمل کند. با این حال، مفتول آلومینیوم هنوز هم می تواند وزن قابل توجهی را تحمل کند و اغلب در کاربردهایی مانند انتقال و توزیع برق استفاده می شود که در آن باید وزن خطوط انتقال را تحمل کند. این مزیت به ویژه در سیم کشی ساختمان های با دهانه بلند مشهود است. هادی های آلومینیوم می توانند 4000 متر deadweight را تحمل کنند، در حالی که کابل های مسی فقط می توانند 2750 متر را تحمل کنند.

3. مقاومت در برابر خوردگی قوی

مقاومت در برابر خوردگی آلومینیوم از لایه اکسید سطحی آن است که با تماس با هوا اکسید می شود. این لایه اکسید به ویژه در برابر انواع مختلف خوردگی مقاوم است. و عناصر خاکی کمیاب اضافی در آلیاژ آلومینیوم می تواند مقاومت در برابر خوردگی آلیاژهای آلومینیوم را به ویژه خوردگی الکتروشیمیایی بیشتر بهبود بخشد.

قابلیت آلومینیوم در برابر محیط های خشن باعث می شود که به طور گسترده به عنوان هادی برای کابل ها در پالت ها و همچنین بسیاری از اجزاء و نگهدارنده های صنعتی استفاده شود.

4. با ویژگی پوشش عایق

برخی هادی های آلومینیوم از پوشش عایق استفاده می کنند تا مقاومت آن ها در برابر محیط بیشتر شود. حتی اگر فشار و نیروی ضربه بیشتری را متحمل شود، به سختی می توان آن را شکست. در عین حال، یک پوشش عایق هادی را از دنیای خارج جدا می کند تا به جلوگیری از آسیب ناشی از رطوبت، مواد شیمیایی و ضربه فیزیکی کمک کند.

5. با ویژگی های فشرده سازی

هدایت پذیری افزایش یافته: هنگامی که مفتول آلومینیوم فشرده می شود، رشته های آن به یکدیگر نزدیک می شوند که می تواند با کاهش مقاومت بین رشته ها، هدایت پذیری سیم را افزایش دهد.

استحکام بهبود یافته: مفتول آلومینیوم فشرده شده قوی تر از سیم فشرده نشده است زیرا رشته ها به طور محکم بسته بندی شده اند و احتمال کمتری دارد که به طور مستقل از یکدیگر حرکت کنند.

وزن کاهش یافته: مفتول آلومینیوم فشرده متراکم تر از سیم فشرده نشده است، به این معنی که برای دستیابی به هدایت الکتریکی مشابه، مواد کمتری مورد نیاز است. این می تواند منجر به کابلی با وزن سبک تر شود که در کاربردهایی که وزن نگران کننده است، می تواند مفید باشد.

قطر کاهش یافته: فشرده سازی مفتول آلومینیوم می تواند قطر کلی آن را کاهش دهد، که در کاربردهایی که فضا محدود است مفید است.

انعطاف پذیری بهبود یافته: فشرده سازی مفتول آلومینیوم می تواند انعطاف پذیری آن را بهبود بخشد و خم شدن و شکل دادن آن را برای استفاده در کاربردهای مختلف آسان تر کند.

+منبع ترجمه:الکامهرکیمیا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *